Úroveň sebevědomí nám může buď pomoc nebo ztížit životní situaci. Nízké sebevědomí může být hlavně pro ženy obzvlášť citlivé téma, protože společnost často klade vysoké nároky na jejich vzhled a chování.
A přitom přirozeně už od miminka máme sebevědomí vysoké a naprosto si věříme, ovšem v průběhu let se sebevědomí může měnit. Velký vliv má výchova od rodičů, ale také prostředí, spolužáci a naše rozhodnutí. Dokonce dle studií se uvádí, že více než 50% dívek ve věku 10-17 let se cítí nejistě ohledně svého vzhledu.
Dle studií mají častěji nízké sebevědomí většinou ženy. A údajně se pouze 4% žen považuje za krásné.
Bohužel i z toho důvodu mají ženy s nízkým sebevědomí zvýšené riziko depresí a úzkostných poruch.
U mužů může nízké sebevědomí vést k agresivnímu chování a vyššímu riziku zneužívání návykových látek. Muži mohou mít problémy s navazováním a udržováním intimních vztahů, což také může vést k izolaci a osamělosti.
Fyzické projevy nízkého sebevědomí
Nízké sebevědomí může mít různé fyzické projevy, které mohou negativně ovlivnit naše zdraví a pohodu. Jaké to jsou?
1) Únava a vyčerpání
Nízké sebevědomí často způsobuje chronickou únavu a vyčerpání. Je to dáno neustálém přemýšlení o svých nedostatcích. Takový člověk se neustále obává, jak ho ostatní vnímají. Taková mysl je neustále ve stresu. Tento psychický tlak vede k tomu, že se cítíte vyčerpaní i po dostatečném odpočinku. Navíc, pokud se cítíte neustále unavení, může to vést k dalším problémům, jako je snížená produktivita, imunita i horší schopnost zvládat každodenní úkoly.
2) Bolesti hlavy
Stres a napětí spojené s nízkým sebevědomím mohou vést k častým bolestem hlavy. Tělo reaguje na psychický stres fyzickým napětím, což může způsobit migrény nebo napěťové bolesti hlavy.
Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, může být užitečné se zaměřit na techniky snižování stresu a hledání způsobů, jak zvýšit své sebevědomí.
3) Trávící problémy
Každý zvládá stres nějak jinak. Proto u někoho psychický stres může ovlivnit trávicí systém a tím žaludeční potíže, jako je nadýmání, nevolnost, zácpa nebo průjem. Ve stresu produkuje tělo více stresových hormonů, což může narušit normální funkci trávení.
4) Problémy s pletí
Stres ovlivňuje všechny funkce těla a proto může stres zhoršit i stav pleti. Nízké sebevědomí a s ním spojený stres mohou způsobit akné, ekzémy nebo růžovku. Péče o pleť je důležitá, ale neméně důležité je také pracovat na zlepšení svého sebevědomí, aby se snížil stres, který tyto problémy způsobuje.
5) Svalové napětí
Nízké sebevědomí často vede ke svalovému napětí, hlavně v oblasti krku, ramen a zad. Ve stresu se svaly stáhnou a mohou způsobit bolest a nepohodlí. Relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace, mohou pomoci uvolnit svalové napětí a zlepšit vaše fyzické zdraví.
6) Zhoršený spánek
Úzkost a obavy spojené s nízkým sebevědomím mohou narušit spánek. Může to být jak problémy s usínáním, tak i časté probouzení během noci. Neustálé negativní myšlenky se honí myslí a nedávají spát…
Kvalitní spánek je klíčový pro fyzické i psychické zdraví.
Se spánkem mohou pomoci i esenciální oleje, kdy ze zkušeností vím, že nejlepší kombinací na kvalitní spánek je Himalájský cedr s Kadidlem.
Jak sebevědomí ovlivňuje dosažení úspěchů a cílů? A jak si sebevědomí zvýšit?
Máte pocit, že Vás něco brzdí v dosažení úspěchu?
Máte pocit neustálého selhání a přitom tolik toužíte po úspěchu?
Chcete dosáhnout svých cílů, ale vždy když už máte kousek, tak se něco pokazí?
Jak to ale udělat, abyste zvýšila své sebevědomí a dosahovala svých cílů lehčeji?
Existují metody a tipy, které pomohou zvýšit sebevědomí a tak ovlivnit i lehčí dosažení svých cílů.
Chcete se dozvědět, jak na to?
Získejte webinář zdarma, kde zjistíte:
- Jak sebevědomí ovlivňuje úspěchy a cíle
- jak povzbudit sebevědomí, aby cíle byly blíž než teď.